Najnowsze informacje

Dowiedz się, co u nas słychać

sobota, 29 maj 2021 12:54

Różnice między typami opon. Poznaj je i podróżuj bezpiecznie

Różnice między typami opon. Poznaj je i podróżuj bezpiecznie
Różnice między typami opon. Poznaj je i podróżuj bezpiecznie  
Różnice między typami opon. Poznaj je i podróżuj bezpiecznie||| Różnice między typami opon. Poznaj je i podróżuj bezpiecznie||| |||

Różnice między typami opon stosowanymi w pojazdach uczestniczących w ruchu drogowym.


Różnicę między typami opon, aby wybrać odpowiednie.

  • Opony letnie powstają mieszanki gumowej, która daje doskonałą przyczepność i prowadzenie na suchej i mokrej nawierzchni w cieplejszych warunkach.
  • Opony zimowe zapewniają doskonałą przyczepność na nawierzchniach pokrytych śniegiem i lodem, a także na mokrej nawierzchni w zimnych warunkach drogowych.
  • Opony całoroczne łączą w sobie cechy opon letnich i zimowych w rozwiązanie hybrydowe z zaletami obu, dobre szczególnie dla osób robiących nie wielkie przebiegi.
  • Opony 4x4 mają lepszą przyczepność na trudnym terenie, takim jak błoto, trawa i śnieg, bez zapychania się bieżnika.

 

Opona to o wiele więcej niż wypełniony powietrzem pierścień z gumy. To złożony projekt inżynieryjny, który ma wiele kształtów i form i został zaprojektowany, aby sprostać niezliczonym wyzwaniom. Omawiamy różne typy opon na rynku i konkretne zalety, jakie mogą one zaoferować Twojemu pojazdowi.

Istnieją dwa kluczowe obszary, w których można odróżnić jeden typ od drugiego - mieszanka gumy i wzór bieżnika. Te z kolei zależą od środowiska i warunków, w których opona jest użytkowana. Dopóki stosowana jest odpowiednia technologia opon, możesz mieć pewność, że koła Twojego samochodu lub ciężarówki będą miały doskonałe prowadzenie i przyczepność.

 

Opony letnie

Opony letnie mają specjalną mieszankę gumową, która zapewnia doskonałą przyczepność i prowadzenie na suchej i mokrej nawierzchni w cieplejszych warunkach. Mają również zmniejszone opory toczenia, dzięki czemu zapewniają większą oszczędność paliwa i mniejszy hałas na drodze.

Wzór bieżnika opony letniej jest bardziej opływowy niż opona zimowa, z mniejszą liczbą rowków do prześwitu wody, maksymalizując powierzchnię kontaktu z drogą. W rezultacie pojazd ma doskonałą przyczepność i skuteczność hamowania w suchych miesiącach letnich.

Jednak te same cechy - wyjątkowa mieszanka gumowa i prosty wzór bieżnika - sprawiają, że opony letnie nie nadają się do jazdy zimą. Różnice między typami opon zaczynają być widoczne. Kiedy temperatura spada poniżej 45 stopni Fahrenheita (7 stopni Celsjusza), mieszanka staje się twarda i krucha, a konstrukcja bieżnika nie radzi sobie odpowiednio ze śniegiem lub lodem.

 

Zimowe opony

Opony zimowe zapewniają doskonałą przyczepność na nawierzchniach pokrytych śniegiem i lodem, a także na mokrej nawierzchni w zimnych warunkach.

Mieszanka bieżnika opony zimowej zawiera więcej naturalnego kauczuku, więc nie twardnieje, gdy temperatura spada poniżej 45 stopni Fahrenheita (7 stopni Celsjusza). Zamiast tego pozostaje elastyczny i zwinny w zimnym klimacie, skracając drogę hamowania podczas hamowania.

Wzór bieżnika ma głębsze bloki, które wbijają się w śnieg i lód, zapewniając lepszą przyczepność. Różnice między typami opon zimowych można dostrzec gołym okiem. Opona zimowa posiada również dużo lamelek, które doskonale usuwają wodę i błoto pośniegowe z toru jazdy oraz zmniejszają ryzyko aquaplaningu.

Opon zimowych nie należy jednak używać w sezonie letnim. Mieszanka jest o wiele za miękka na suchy asfalt, co oznacza, że ​​szybciej się zużyje. Co więcej, zwiększony opór toczenia doprowadzi do wyższego zużycia paliwa i hałasu na drodze.

 

Opony całoroczne

Opona całoroczna łączy w sobie cechy opon letnich i zimowych, oferując rozwiązanie hybrydowe z zaletami obu. Dla kierowców mieszkających w regionach o łagodnych warunkach zimowych (temperatury rzadko spadają poniżej zera) alternatywą mogą być opony całoroczne. Opony całoroczne  zapewniają bezpieczeństwo i doskonałe osiągi. Ponadto kierowcy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zmniejszyć wysiłek związany z sezonową wymianą opon. Zawsze jednak pamiętaj, że opony letnie i zimowe są specjalnie dostosowane do odpowiednich warunków.

Jeśli nie masz pewności co do właściwego wyboru opon, skontaktuj się z lokalnym sprzedawcą w celu uzyskania osobistej porady.

 

Opony run flat

Opony typu run-flat to jeden z największych wynalazków przemysłu motoryzacyjnego od czasu pojawienia się opony pneumatycznej lub przejścia z opon diagonalnych na radialne. Dlaczego jest tak rewolucyjny? W przypadku przebicia opony lub nagłego spadku ciśnienia w oponie, opona typu run-flat pozostanie w pełni sprawna, dopóki kierowca nie będzie mógł bezpiecznie dotrzeć do domu lub do najbliższego warsztatu.

Funkcjonalność opony typu run-flat zapewniają mocne i grube wzmocnione ściany boczne, dzięki czemu można je tymczasowo wjechać po przebiciu. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś być w stanie przejechać do 80 kilometrów (50 mil) na przebitej oponie typu run-flat. Pamiętaj jednak, że nie da się ich naprawić i musisz jak najszybciej wymienić ją na nową i widać znowu różnice między typami opon.

 

Opony do samochodów ciężarowych 4x4

Opony do samochodów ciężarowych 4x4 mają szerszy bieżnik niż konwencjonalne opony samochodowe, głównie większy blok bieżnika i głębsze rowki opony. Standardowe opony słabo radzą sobie na nawierzchniach takich jak błotnista ziemia, ponieważ bieżnik szybko wypełnia się błotem, a koło zaczyna się bezużytecznie obracać, wbijając oponę coraz głębiej w dziurę. Dla porównania, opony 4x4 do samochodów ciężarowych mają lepszą trakcję na trudnych terenach, takich jak błoto, trawa i śnieg, bez zapychania się bieżnika.

 

Twoje opony zimowe powinny odpowiadać Twoim potrzebom i nie powinny opierać się na rekomendacjach znajomych i rodziny. Różnice między typami opon są istotne. Poświęć trochę czasu na przemyślenie swoich nawyków jazdy i przekaż te informacje sprzedawcy. Będzie w stanie przeprowadzić Cię przez proces zakupu. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak idealna opona! Nawet najdroższe i najbardziej specjalistyczne opony mają swoje mocne i słabe strony. Zakup opon zimowych zawsze zawiera element kompromisu. Wreszcie, nie czekaj zbyt długo, aby wybrać opony zimowe i je założyć. Na początku listopada popyt zwykle rośnie, a wraz z nim cena.

 

Opony wprost wpływają na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Chcesz sprzedać auto? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Skup Samochodów Częstochowa Zaprasza